Multicheck - niezbędny do automatyzacji procesów produkcji
Propart
Multicheck…
Jak najkrócej rzecz ujmując działa Multicheck? Odpowiednio zabudowane czujniki równolegle mierzą poszczególne charakterystyki detalu. Kilkadziesiąt pomiarów wykonywanych jest w czasie równym jednemu pomiarowi – dzięki temu czas pomiaru na pewno nie będzie dłuższy niż cykl obróbczy. Podstawową funkcją urządzenia Multicheck jest weryfikacja zgodności detalu z wymaganiami Klienta. Ale ta funkcja ma też swoją pochodną – postanowiliśmy pójść o krok dalej i ją wykorzystać.
Koncepcja integracji Multicheck ze sterowaniem obrabiarki
W ramach współpracy z austriacką firmą EMCO opracowaliśmy urządzenie Multicheck, które w procesie obróbki półosi napędowych zostało zintegrowane z tokarkami serii EMCOTURN E65, pozwalając na bezpośredni i szybki pomiar odchyłek położenia i kształtu wraz z automatyczną korekcją narzędzi skrawających. Dla nas głównym powodem nawiązania współpracy z firmą EMCO były oferowane przez nią spersonalizowane rozwiązania technologiczne, zorientowane na indywidualne potrzeby klienta. Duże znaczenie przy podjęciu decyzji o współpracy miała także elastyczność, bezpośredni dostęp i kontakt z konstruktorami firmy EMCO, a także przejrzysta, dwukierunkowa wymiana informacji i doświadczeń. Z kolei najważniejszymi profitami wynikającymi z realizacji projektu były przede wszystkim korzyści ekonomiczne.
Wdrożenie
Wdrożenie urządzenia do pomiaru obrabianych części pozwoliło obniżyć koszty produkcji poprzez zastosowanie procesu w pełni automatycznego, jak również podwyższyć jakość i dokładność procesu. Celem i jednocześnie wyzwaniem przy realizacji projektu było zaprojektowanie odpowiedniego urządzenia pomiarowego dla zróżnicowanego wymiarowo typoszeregu elementów przeniesienia napędu w samochodach, które na zasadzie wysłania sygnału zwrotnego do obrabiarki zapewniłoby płynność procesu produkcyjnego i wymianę danych z tą obrabiarką. Potrzeba opracowania i stworzenia własnego urządzenia pomiarowego wynikała z braku na rynku gotowych systemów, które byłyby odpowiednie do pomiaru tego typu części.
Efekt wdrożenia
W efekcie powstał zupełnie nowy – pierwszy w historii naszej Firmy – system pomiarowy z funkcją automatycznej korekcji narzędzi skrawających, automatycznego zarządzania narzędziami siostrzanymi, automatycznego wykrywania braków ze względu na ujawnione i wykryte wady materiałowe oraz wykrywania części wymagających ponownej obróbki i korekty wymiarów. Szczególnie pouczająca dla wszystkich zaangażowanych stron współpracujących przy tym projekcie była wzajemna wymiana doświadczeń. Po raz pierwszy firma Propart zintegrowała urządzenie do pomiaru obrabianych części z obrabiarką, tak aby działało na zasadzie sprzężenia zwrotnego z przepływem informacji między obrabiarką a urządzeniem pomiarowym.
Podsumowanie
Opracowane rozwiązanie pozwala na efektywną, automatyczną pracę obu urządzeń w cyklu produkcyjnym 24 godziny na dobę przez pięć dni w tygodniu. Projekt od samego początku wymagał indywidualnego podejścia i zastosowania niestandardowych rozwiązań. Ostatecznie został zrealizowany w 100% zgodnie z założeniami oraz przyjętym harmonogramem. To dla nas niewątpliwie cenne doświadczenie i drogowskaz na przyszłość, jak budować efektywne jakościowo i wydajnościowo procesy produkcyjne.